اهمیت خواب عمیق و راهکارهایی برای داشتن خوابی آرام و عمیق

خواب و بخصوص خواب شبانه اهمیت زیادی در زندگی انسان ها دارد بطوریکه اگر اختلالی در روند خوابمان پیش آید کل روز بعد نه تنها انرژی نداریم بلکه بسیاری از فعالیت های روزمره با اختلال روبرو می شود.

در این بین خواب عمیق فاکتوری است که به داشتن روزی پر انرژی بدون کسالت و سردرد کمک شایانی می کند.

شاید شما هم از آن دسته افراد باشید که خوابی بسیار سبک داشته و با کوچکترین حرکت و صدایی از خواب می پرید و صبح روز بعد با سختی و خستگی از خواب بر میخیزید و یا شاید از آن دسته افراد باشید که کاملا به خوابی عمیق فرو رفته و صبح بعد با انرژی کامل و سرحال به انجام کارهایتان می پردازید.

اگر جزء دسته اول هستید باید بگوییم شما نیاز دارید حتما خواب عمیق داشته باشید تا هم بطور کامل استراحت کرده و صبح بعد سرحال برخیزید و هم سلامت بیشتری را برای بدن خود تضمین کنید.

مراحل و پروسه خوابیدن

خواب دو مرحله دارد  rem  (حرکت سریع چشم) و   non-rem (بدون حرکات سریع چشم)

مرحله اول    non-rem است که از بیداری به خواب می روید در طول این زمان عملکرد بدن مانند تپش قلب، تنفس و حرکت چشم‌ها آرام می‌شود .
عضلات ریلکس می‌شود .امواج مغزی شما از حالت بیداری‌شان شروع به آرام شدن می‌کند .

در مرحله دوم همانطور که عضلات شما ریلکس می‌شود، ضربان قلب و تنفس شما به آرام‌ترین حالت خود می‌رسد .امواج مغزی شما نیر به آرام‌ترین حالت خود می‌رسد .


بیدار شدن از خواب در این مرحله سخت است حتی اگر در اطرافتان سر و صدا باشد .

در انتهای این مرحله که حدود 90 دقیقه از حالت   non-rem می گذرد وارد مرحله  rem  می شویم  بطوریکه چشمان شما از طرفی به طرف دیگر با سرعت حرکت می‌کنند. با افزایش فعالیت مغز شما برای یک حالت بیداری بیشتر، رویا دیدن را تجربه می‌کنید. برای نزدیک شدن به حالت بیداری، ضربان قلب شما نیز افزایش پیدا می‌کند.تنفس شما سریع‌تر و حتی نامنظم می‌شود .اندام شما ممکن است بی حس شوند .

چرا خواب عمیق برای بدن مفید است؟ مزایای خواب عمیق چیست؟

خواب عمیق موجب بهبود حافظه کوتاه مدت  و بلند مدت و یادگیری می شود زیرا در حین خواب عمیق سوخت و ساز قند یا گلوکز بدن افزایش می یابد.

همچنین خواب عمیق موجب ترشح غده هیپوفیز شده و که هورمون رشد است و به رشد بدن کمک می کند.


همچنین داشتن خواب عمیق موجب بازگرداندن انرژی بازسازی سلول‌ها افزایش خونرسانی به عضلات ترمیم بافت‌ها و استخوان‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.


اگر خواب عمیق کافی نداشته باشید چه اتفاقی می‌افتد؟

بدون داشتن خواب عمیق مغز برای رساندن و پرورش اطلاعات دچار مشکل می شود. همچنین ممکن است موجب بروز بیماریهایی مانند بیماری آلزایمر بیماری قلبی ، دیابت و سکته مغزی شود.

 

چه کنیم تا خوابی راحت و عمیق داشته باشیم؟


گرما ممکن است خواب آرام‌تر را ترویج بخشد. به عنوان مثال، حمام داغ و یا رفتن به سونا قبل از خواب ممکن است به بهبود کیفیت خواب شما کمک کند.

خوردن یک غذای کم کربوهیدرات یا انجام برخی روش‌های ضد افسردگی مانند مدیتیشن ممکن است خواب عمیق را ترویج بخشد.

همچنین داشتن خواب کافی در شب نیز می‌تواند خواب عمیق را افزایش دهد

همچنین محیط اتاق خواب و تشک خوشخوابی که استفاده می کنید در داشتن خوابی عمیق بسیار موثر است. ما در نمایندگی رسمی تشک خوشخواب در شعب صادقیه و شهرک گلستان تشک های خوشخواب که مطابق با تکنولوی روز دنیا  است و دارای فنرهای منفصل یا پاکتی است را پیشنهاد می دهیم. این تشک ها علاوه بر اینکه کاملا کمر گردن و ستون فقرات شما را در حالت طبیعی نگه می دارد از تکان های اضافی هنگام خواب جلوگیری کرده و با فشار بر یک نقطه از تشک سمت دیگر هیچ لرزش و تکانی حس نمی کند.

بنابراین می توانید خوابی راحت عمیق و پر از آرامش را تجربه نمایید.

برای اطلاعات و مشاوره تخصصی با نمایندگی های رسمی ما در شعب صادقیه سازمان آب و شهرک گلستان تماس حاصل نموده و یا حضوری به محل نمایندگی ها مراجعه نمایید.

نمایندگی تشک خوشخواب شعبه صادقیه

صادقیه ، خیابان سازمان آب ، نبش پاساژ مهرگان

شماره تماس : 02144229544 و 02144229545

نمایندگی رسمی تشک خوشخواب شعبه شهرک راه آهن

شهرک راه آهن ، بلوار امیرکبیر ، بین کاج و هاشم زاده ، نبش گل افروز.

شماره تماس : 02144714496 و 02144714497

مشاوره و ارسال رایگان

نظرات

 
 
Captcha